Skambinkite mums +370 640 39 451
2014-11-05

Katedros aikštėje Vilniui padovanota legenda apie pirmąją auksinę monetą

Pasakojama, kad pirmoji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) auksinė moneta – dukatas – galimai turėjo įtakos valstybės valdovo Žygimanto Augusto gyvenimui ir jo santykiams su Barbora Radvilaite. Šiandien legenda apie išskirtinę monetą atgimsta Katedros aikštėje, kur atidaromas jai skirtas interaktyvus paviljonas. Ta proga Lietuvos monetų kalykla išleidžia pirmąsias tris LDK nukaldintų auksinių monetų Žygimanto Augusto valdymo laikotarpiu naudotų 1, 3, 10 dukatų replikas.

Specialiame paviljone vilniečiai ir sostinės svečiai galės susipažinti su pirmųjų LDK auksinių monetų istorija bei tapti pasakojimais apipintos Žygimanto Augusto ir jo mylimosios Barboros Radvilaitės meilės istorijos dalimi.

„Paviljono lankytojai iš arčiau pamatys, kaip atrodė pirmosios Vilniuje pagamintos auksinės monetos – Žygimanto Augusto dukato – tiksli kopija. Sakydamas „iš arčiau“, tikrai neturiu omenyje eilinės ekspozicijos. Kviečiame lankytojus į interaktyvų istorinį nuotykį, kurio metu bus galima patiems su monokliu ieškoti, pasak legendos, Valdovų rūmuose pradingusios didiko monetos“, – sako Saulius Vaitiekūnas, Lietuvos monetų kalyklos direktorius.

Pasakojama, kad draskomas abejonių – pasimatyti su Barbora Radvilaite ar likti rūmuose – Žygimantas Augustas kaskart mesdavo monetą. Kartą auksinį pinigą jis švystelėjo taip aukštai, kad šis kažkur užkrito ir nebenusileido. Valdovas suprato, kad tai – Dievo ženklas pagaliau apsispręsti ir, nepaisant visų prieštaravimų, vesti mylimąją.

Lietuvos monetų kalyklos išleidžiama auksinė monetos replika, kurios per specialiai paviljone įtaisytą monoklį ieškos vilniečiai, yra identiška XVI a. naudotam originalui tiek dydžiu, tiek svoriu, tiek aukso kiekiu.

„Žygimanto Augusto dukatai – tai pirmosios Lietuvoje taip tiksliai ir autentiškai atkurtų auksinių monetų kopijos. Jų gamybai buvo panaudoti reti originalai. Išlietos jos iš gryno 999 prabos aukso”, – pasakoja Modestas Katkevičius, Lietuvos monetų kalyklos Rinkodaros ir komercijos skyriaus vadovas.

Itin riboto tiražo monetų replikų kaina svyruoja nuo 800 iki 6 tūkst. litų. Brangiausių – 10 dukatų – monetos replikos išleista tik 120 vienetų, 3 dukatų – 250 vienetų, 1 dukato – 500 vienetų.

Kaip teigia Dalius Avižinis, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėjas, nedideliais kiekiais auksiniai dukatai buvo kaldinami ir XVI a.

„Auksiniai pinigai LDK buvo kaldinami tik ypatingomis progomis. Apyvartoje jie vaidino simbolinį vaidmenį – buvo dovanojami svečiams, teikiami karaliaus pasiuntiniams. Tai buvo valdovo galios, įtakos ir stiprybės simbolis“, – teigia D. Avižinis.

Istorija apie pirmąją auksinę monetą paviljone bus pristatyta keturiomis kalbomis – lietuvių, anglų, lenkų ir rusų. Interaktyvaus paviljono Katedros aikštėje architektai - Ieva Saldauskaitė ir Gabrielius Šegždavičius.

Auksinių dukatų replikos - jau prekyboje. Jas įsigyti galite mūsų parduotuvėje Vilniuje (Eigulių g. 4, Vilnius), paskambinę 8 5 216 23 89, el. paštu sales@lithuanian-mint.lt arba el. parduotuvėje.

Nuotraukas iš Katedros aikštėje vykusio pristatymo rasite čia.