Skambinkite mums 8 640 39 451

Gamyba

Kolekcinių (proginių) monetų ir medalių kūrimo procesas yra labai sudėtingas, reikalaujantis ne tik išskirtinių sugebėjimų, bet ir nepaprasto tikslumo bei unikalių technologijų. 

Kolekcinių (proginių) monetų, medalių ir ženklų (toliau – gaminių) kūrimas prasideda nuo idėjos – pagrindinės kompozicinės minties bei eskizo sukūrimo.

 

Kompiuteriu sukuriamas ir parengiamas suderinimui su užsakovu gaminio grafinis projektas.

Kolekcinėms (proginėms) monetoms ir medaliams sukuriamas trimatis reljefinis gipsinis modelis, kuris yra kelis kartus didesnis nei bus pagaminta moneta ar medalis. Nesudėtingo reljefo gaminiams vietoje gipsinio modelio gali būti naudojamas skaitmeninis reljefas – grafinio projekto virtualus reljefas skaitmeniniu formatu. 

Naudojant specialią įrangą gipsinis modelis yra nuskenuojamas lazeriu ir jo reljefinis atvaizdas paverčiamas skaitmeniniu formatu. Gipsinio modelio reljefinio atvaizdo skaitmeninis formatas apdorojamas specializuotomis kompiuterinėmis programomis ir parengiama graviravimo programa.

Graviravimo įrenginyje į plieno ruošinį įgraviruojamas reljefinis atvaizdas, kurio visos detalės proporcingai sumažinamos iki būsimo gaminio dydžio. Įrenginys dirba keliolika ir daugiau valandų, kol gaunamas pagrindinis pozityvinis spaudas (įrankis). Šiuo spaudu mėginant nukaldinti monetą ar medalį, jame gautume tik atvirkštinius (negatyvinius) vaizdus – piešinio iškiliųjų vietų reljefas gaminyje būtų įgilintas, o turinčių būti įdubusiomis – atvirkščiai.

Užbaigus graviravimo operaciją patikrinama pozityvinio spaudo (įrankio) graviravimo tikslumas ir kokybė. Įrankis užgrūdinamas, nušlifuojami jo baziniai paviršiai.

Atspausti kalimo įrankiai po mechaninio apdorojimo operacijų yra grūdinami vakuuminėje terminėje krosnyje. Jie tampa atsparūs smūgiams ir dilimui.

Kalimo įrankių reljefo paviršiams suteikiama matinė struktūra.

Kalimo įrankių plokštumos nupoliruojamos iki idealaus veidrodinio blizgesio.

Užbaigus kalimo įrankių parengimo technologinį procesą jie patenka į kontrolės skyrių. Čia patikrinama reljefo ir veidrodinių plokštumų kokybė, įrankių geometrinių parametrų tikslumas. Patikrinimo rezultatai surašomi į kalimo įrankio pasą ir perduodami į gamybą.

Labai svarbus pasirengimo kaldinimui etapas yra tinkamas monetų ir medalių ruošinių paruošimas gamybai. Prieš pateikiant monetų ar medalių ruošinius kaldinimui jie yra nupoliruojami. Ruošinių paviršiai paprastai poliruojami poliravimo diskais arba specialiais plieniniais rutuliukais, kurie kartu su ruošiniais patalpinami į greitai besisukantį būgną.

Kaldinimo įrankiai - aversas ir reversas - įmontuojami į presą. Monetos ar medalio ruošinys įdedamas į specialų žiedą ir presas iš abiejų pusių įrankiais smūgiuoja į ruošinį kelių šimtų tonų jėga taip suformuodamas gaminio reljefą.

Pastaruoju metu yra populiaru padailinti monetų ir medalių dizainą panaudojant specialias technologijas. Viena iš jų – tampografinė spauda, kurios pagalba į gaminių paviršius perkeliami aukštos kokybės spalvoti vaizdai.

Unikali ir išskirtinė technologija, kurią yra įsisavinusi Lietuvos monetų kalykla, – holografinių vaizdų kaldinimas. Holografinis vaizdas (holograma) į monetos ar medalio paviršių perkeliamas panaudojant specialų kaldinimo įrankį, kuriuo smūgiuojant į ruošinio paviršių iškaldinamas mikroreljefas, idealiai atkuriantis holografinį vaizdą.

Kolekcinės (proginės) monetos ir medaliai turi atitikti itin griežtus kokybės reikalavimus, todėl kiekvienas gaminys patikrinamas individualiai.

Patikrintos monetos ar medaliai supakuojami į sandarias skaidrios plastmasės kapsules ir sudedami į specialias reprezentacines dėžutes arba į kitą užsakovo pasirinktą pakuotę.